Raport nr 383 z 22.10.2019

[wcp-carousel id=”99″ order=”DESC” orderby=”date”]


Lata 80/90:

– Viper GTS
– BMW 325IX
– kończy się sezon, więc jest wysyp ciekawych ofert – dużo siódmej serii BMW, dużo Maluchów…
  • Legenda:

RACZEJ…. lub MOŻE BYĆ ŻE…
– to słowa, których używam, aby stwierdzić odpowiednio: słaby i bardzo słaby opis. W przypadku tych sformułowań mamy do czynienia z aukcją, której opis może (ale nie musi!) wprowadzać w błąd a odczytywanie z niego stanu samochodu, przypomina wróżenie z fusów.
Sensownie opisany
– Opis, który nie pozostawia żadnych pytań.
Jeśli nie ma żadnego z powyższych
– oznacza to, że aukcja jest opisana po prostu, dość dobrze.
(w nawiasie)
– podana jest cena.

Określenia dotyczące stanu

bdb
– Oznacza brak wkładu finansowego, tzw. “igłę” czyli samochód często pozbawiony śladów użytkowania. Samo „bdb” nie oznacza, że samochód ma np. fabryczny lakier.
Odrestaurowany
– oznacza, że samochód był rozebrany i po złożeniu, przywrócony do stanu fabrycznego. Nie ma oryginalnego lakieru, tapicerki itd.
BRAK OPISU DOTYCZĄCEGO STANU
– oznacza stan dobry. Dla mnie to taki stan, który pozwala na normalne użytkowanie, przechodzenie przeglądów. Jest to samochód ze śladami użytkowania wynikającymi z użytkowania przez osobę dbającą o samochód, raczej bez korozji i pilnych potrzeb ingerencji mechanika.
do renowacji
– oznacza potrzebę napraw tapicerskich, lakierniczych, blacharskich czy mechanicznych (lecz nie wszystkich na raz), taki samochód zwykle jest na chodzie i „trzyma linię”. Wymaga wkładu finansowego, lecz nie trzeba go kompleksowo rozbierać do ostatniej śrubki i składać – odrestaurowując każdą część.
do remontu
– oznacza, że trzeba go rozebrać do śrubki i złożyć jeszcze raz, zwykle nie na chodzie, oraz do dużego wkładu finansowego. Zwykle wymaga jednocześnie napraw blacharskich, lakierniczych, tapicerskich, mechanicznych…
do odbudowy
– oznacza, że bardziej go nie ma niż jest, zwykle niekompletny. Tzw. zgliszcza, po które lepiej jechać przyczepką. 🙂
projekt
– samochód w znacznym stopniu odbiegający od oryginału, często po renowacji.

Inne określenia

Ten egzemplarz gościł już na zDzisiu, ale w innym stanie i w innej cenie – informację są do wglądu, więc informacji w legendzie
– oznacza, że mamy go już w naszej bazie z zeszłych aukcji i jeśli napiszesz na [email protected], z pytaniem o konkretny wpis, to odeślemy w odpowiedzi to co mamy na jego temat 😉
org
– oznacza, że samochód ma pierwszy lakier – to określenie może dotyczyć zarówno samochód w bardzo dobrym stanie jak i tych do renowacji itd.
przebieg
– jeśli jest napisany z kropką na końcu to znaczy, że jest udokumentowany książką serwisową. Jeśli po myślniku jest napisane coś innego, należy to traktować intuicyjnie.
słaby opis i słabe zdjęcia
– to synonim określenia – “nie podejmuję się oceny, ale chyba warto zerknąć”, używam go gdy zdjęcia i opis są tak słabe, że trudno stwierdzić cokolwiek.

Resztę sformułowań używanych przeze mnie po nawiasie, należy rozumieć intuicyjnie 🙂