O zDziś.com

zDziś to idea, która na celu ma zaopatrywanie ludzi w informacje o aukcjach/ogłoszeniach z rynku wtórnego. Do tej pory, jako ludzie wyprodukowaliśmy tyle rzeczy, że nowe są nam często naprawdę niekonieczne. Teraz dostępny jest newsletter z klasykami, ale w planie są kolejne, działające na podobnych zasadach. Z rowerami, motocyklami, meblami etc.

„Raport” – jest jednym pełnym kółkiem po rynku, czyli przeglądnięciem ofert od Trabantów, przez Mercedesy aż do Ferrari 🙂

Zrobienie takiego “kółka” początkowo (~5 lat temu) trwało kilka godzin. Później kilkanaście godzin. Później dni…. Prace nad raportem numer 431 zajęły już ponad 3 miesiące. Aktualny (432) zajmie jeszcze więcej, ponieważ z każdym następnym „pełnym kółkiem po rynku”, zdobywamy wiedzę, która pozwala na dopracowywanie narzędzi co w efekcie przekłada się na dokładność w selekcjonowaniu ofert.
W tym momencie raport podzielony jest na 2 części. Jedna z nich to względnie mały wycinek rynku np. marka, albo zbiór marek. A druga część to „Perełeczki”.
Pierwsza część jest bardzo dokładnym przeglądem konkretnego, względnie małego skrawka rynku. Jeśli pierwsza część to Renault i znajdziesz tam 1 albo 2 Safrane, to oznaczać to będzie, że zapoznałem się ze wszystkimi Safranami, które dostępne były na rynku i wybrałem te, moim zdanie najatrakcyjniejsze.
Druga część (Perełeczki) powstała, aby nie uciekały sprzed nosa prawdziwe unikaty. Idiotyzmem byłby raport z ogłoszeniami o klasykach, do którego nie można by wrzucić Aston Martina czy Ferrari.
Z racji, że samochody w części pierwszej przeglądane są wszystkie a wybierane do raportu tylko te najsensowniejsze, to na ich podstawie dokonujemy obliczeń. Część z tych obliczeń już widać a będzie ich przybywać.

Raport zaczynam pisać w poniedziałek a kończę w czwartek w nocy. W tym czasie dostęp do niego mają tylko osoby, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Osoby wspierające, dostają specjalny newsletter przy okazji każdego doładowania raportu świeżymi aukcjami (zwykle koło południa, 3-4x w tygodniu).
Publikacja bez ograniczeń następuje w sobotę.

Obliczenia, które widzisz poniżej dotyczą tylko i wyłącznie ostatniego skończonego raportu (czyli pełnego kółka po rynku, które trwało od początku lutego do maja 2021). W tym wypadku jest to wspomniany wyżej raport numer 431.
Z wykresów dowiesz się:

  • ile wynosiła średnia cena samochodów z poszczególnych części rynku.
  • ile wynosiła suma tych cen
  • jakie było zainteresowanie poszczególnymi częściami rynku *
  • ile samochodów znalazło się w raporcie, w poszczególnych gałęziach rynku **
  • Ile z tych samochodów zeszło na pniu***

*każda publikacja odbywa się w ten sam sposób, tymi samymi kanałami, bez płatnej promocji. Te cyfry odzwierciedlają więc wasze zainteresowanie poszczególnymi gałęziami rynku. Wyjątkiem są 2 pierwsze wyniki, ponieważ te dwie publikacje wylądowały na głównej wykop.pl

**w raporcie nie umieszczam poszczególnego samochodu więcej niż raz. Chyba, że jego cena uległa istotnej zmianie lub sprzedaje go kolejny właściciel. Obliczenia powstają na bazie części zasadniczej a Perełeczki brane pod uwagę są tylko do wyliczeń co “zeszło na pniu”. Wybierając samochody do części zasadniczej przyglądam się wąskiej grupie samochodów w sposób bardzo skrupulatny. Jeśli wrzucam samochód do zasadniczej części raportu to znaczy, że został on wybrany spośród wszystkich pozostałych aktualnie wystawionych.

*** tydzień po publikacji każdego raportu sprawdzamy, które samochody są dalej aktualne, a które nie są. Te, które nie są, te „zeszły na pniu”. Tutaj należy dodać, że ze względu na urlop, raport dotyczący Demoludów został sprawdzony pod kontem aktualności ogłoszeń dwa dni później niż reszta.

Podsumowując:
Moim celem w brew pozorom nie jest wielki garaż z 3 Ferrari w środku…. Moim celem jest ekologia (aby ludzie zamiast rzeczy nowych kupowali używane).

Co zyskasz, gdy wesprzesz ten projekt:

  • Dołączysz do grona niespełna 20 osób (w momencie pisania tego tekstu), które czytają raport jako pierwsze – gdy 99.9% linków jest aktualnych.
  • Opisy, które jeszcze do niedawna były przy samochodach permanentnie. Teraz są tylko w wersji dla wspierających.
  • Będziesz ze mną w stałym kontakcie, ponieważ 3-4 razy w tygodniu dostaniesz ode mnie maila.
  • Tutaj praktycznie ciągle coś się zmienia i zwykle, gdy mam jakąś rozterkę to pytam właśnie Patronów: “Którędy droga?”…

Aktualnie działa mała promocja – jeśli podeślesz nam na [email protected] swój adres mailowy i dopiszesz, że wyrażasz zgodę na dostawanie od nas maili przez tydzień. To pierwszy tydzień mailingu dla Patronów dostaniesz na rozgrzewkę – gratis 🙂

Idą wakacje a ja utrzymuję się głównie z pracy jako nauczyciel gitary w ognisku muzycznym jest to więc czas, w którym wsparcie jest mi szczególnie potrzebne.

Z pozdrowieniami.
Filip Drozdowski