Legenda systematyki ocen

 

EPITET X/X

Epitet to z grubsza wiadomo, a szczegóły są poniżej.
Dwie literki przedzielone myślnikiem oznaczają jakość dokumentacji zdjęciowej (pierwsza) i jakość opisu słownego (druga). Literka “A” to najlepiej a literka “C” to najgorzej. Ważne, aby rozumieć, że samochód oceniany jest przeze mnie TYLKO na podstawie ogłoszenia.

 

Epitety

ODRESTAUROWANY

Samochód po pracach blacharskich, lakierniczych, mechanicznych i tapicerskich (nie musi być wszystko na raz). Najczęściej doprowadzany do “pierwszego” stanu, z mniejszym lub większym powodzeniem. Najczęściej dotyczy oldtimerów, ze względu na fakt, że prawie niemożliwe jest, aby samochód przez 50 lat lub więcej zachował się w idealnym stanie bez konieczności wykonania remontu.

Taki samochód może mieć niewiele wspólnego z oryginałem (mieć nowy lakier i elementy blacharskie, nową tapicerkę i na nowo odbudowany silnik – może być wszystko na raz) 

 

BARDZO DOBRY

-tzw. “Igła”, samochód nie wymagający wkładu finansowego, świecący się, często po zabiegach detailingowych, choć nie jest to wymóg. Samochód nie posiadający śladów zużycia lub w przypadku oldtimerów stopień zużycia jest naturalny czyli nieunikniony ze względu na czas, który upłynął. Ich oryginalność zachowana jest często w większym stopniu niż w przypadku stanu “odrestaurowany”.

Zwykle, tą ocenę dostają samochody na tyle młode, aby móc zachować się w idealnym stanie, bez konieczności gruntownej renowacji. Przy wysokiej ocenie oryginalności i niskim przebiegu jest to najlepszy możliwy do uzyskania stan. 

 

DOBRY

Samochód posiadający normalne ślady zużycia, wynikające z jego wieku (w przypadku gdy poprzedni właściciela o niego dbali), które umożliwiają dalszą, wieloletnią eksploatację.

Może posiadać drobne ogniska rdzy, drobne przetarcia tapicerki czy rysy na lakierze. W przypadku wysokiej oceny oryginalności i niskim przebiegu może to być bardzo ceniony przez kolekcjonerów stan zachowania.

 

DO RENOWACJI

– Samochód posiadający znaczne ślady zużycia np. wymaga prac tapicerskich, lub wizyty u blacharza, lub lakiernika – lecz nie wszystkich na raz. Niekoniecznie kompletny w 100%.

W przypadku takiego samochodu, zwykle jest możliwość jego dalszego użytkowania, lecz prace renowacyjne są wskazane, lub konieczne. W przypadku połączenia tej oceny z wysoką oceną oryginalności, możemy trafić w ceniony przez kolekcjonerów – oryginalny stan i dużą ilość tzw. patyny.

 

DO REMONTU

Samochód wymagający kompleksowych prac. Raczej nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, wymaga prac tapicerskich, mechanicznych (może nawet nie posiadać np. silnika) i blacharskich – może być wszystko naraz. Może być niekompletny.

 

DO ODBUDOWY

Samochód niekompletny, w stanie agonalnym, często w częściach. Prawdopodobnie lepiej wybrać się po niego przyczepką a nie lawetą. Wymagający odbudowy praktycznie każdego elementu z jakiego się składał. Stan samochód raczej nie mógłby być gorszy.

 

Kryteria oceny dok. foto X/

A/Bogata dokumentacja zdjęciowa – Ta ocena oznacza, że sama dokumentacja zdjęcia daje nam poczucie względnej pewności, że wszystko o samochodzie wiemy. Zdjęcia są ostre, ukazują cały samochód w całości i w zbliżeniu, wraz z tapicerką, bagażnikiem, komorą silnika, spodem samochodu, progami. Jeśli mowa jest w opisie o usterkach, to widzimy je również na zdjęciach.

 

B/Sfotografowany bez szczegółów – Samochody z tą oceną sfotografowane są niedokładnie. Może to wynikać np. z braku umiejętności fotograficznych sprzedającego, może to być również świadomy zabieg handlarski. Ocena B/ występuje gdy:

 • zdjęcia są niewystarczająco ostre
 • grzebane było przy kontraście, tak aby ukryć detale
 • zdjęcia nie pokazują całego samochodu wyczerpująco
 • zdjęcia są nieodpowiednio oświetlone i niby widać cały samochód, ale zamiast stanu w jakim jest lakier, widać czarne lub białe plamy.
 • zdjęcia skadrowane są tak, aby nie ująć newralgicznych punktów samochodu jak doły drzwi, wnęki, boczki foteli, kierownica, licznik.
 • zdjęcia nie ujmują usterek, o których wiemy z opisu.

Samochód z taką oceną może Cię rozczarować przy oględzinach. Może się jednak okazać, że ktoś po prostu nie umiał zrobić dobrych zdjęć, nie miał na to czasu, albo ochoty… Zalecane jest, aby przed pofatygowaniem się na oględziny takiego wozu, dopytać sprzedawcę o wszystkie szczegóły w formie mailowej (na którą będziemy się mogli później w razie problemów powołać). Istnieje też możliwość, że po dokładnych oględzinach, samochód okaże się w innym stanie niż wynikałoby to z epitetu.

 

C/Bardzo słabo sfotografowany – Czyli widać, że nic nie widać. Taka ocena oznacza, że dokumentacja zdjęciowa jest wykonana z rażącymi zaniedbaniami. Ocena C/ Występuje gdy:

 • zdjęć jest wyraźnie za mało
 • fotografowany samochód jest brudny albo mokry
 • zdjęcia są wykonane z daleka, lub zbyt bliska
 • zdjęcia mają widocznie/mocno zmodyfikowany kontrast kolorów lub inne parametry mogące zakłamywać rzeczywistość.
 • pominięty jest jakiś istotny fragment, np. wnętrze, spód samochodu, któraś ze stron karoserii etc.

Dlaczego, w ogóle w raporcie można znaleźć samochody z tą oceną? Ponieważ, niektóre modele to egzotyki i samo pojawienie się ich na sprzedaż jest sporym wydarzeniem. Sprzedawca może sobie wówczas pozwolić na niechlujstwo, ponieważ i tak znajdzie spore grono zainteresowanych. Istnieje też możliwość, że po dokładnych oględzinach, samochód okaże się w innym stanie niż wynikałoby to z epitetu.

 

Kryteria oceny opisu /X

/AZ bogatym opisem stanu technicznego – Taki opis jest wyczerpujący, zawiera komplet informacji. A zdania w nim sformułowane są tak, aby nie pozostawiać wątpliwości. Daje czytającemu poczucie, że sprzedający napisał wszystko co wiedział o swoim samochodzie, w najlepszym znaczeniu tych słów.
Opis z oceną /A mówi o:

 • stanie lakieru, oraz o tym, czy jest to fabryczna powłoka lakiernicza
 • stanie blachy (lub innego tworzywa, z którego zbudowany jest samochód)
 • stanie tapicerki
 • wcześniejszej historii pojazdu
 • kondycji technicznej
 • opisuje usterki o ile występują

Niekoniecznie, ale często zawierają również informacje:

 • o aktualnym stanie prawnym (czy jest zarejestrowany, opłacony etc.)

W przypadku tej oceny możemy mieć względną pewność, że samochód nie zaskoczy nas przy oględzinach. Szczególnie jeśli dokumentacja zdjęciowa również została oceniona wysoko. Oczywiście opis z tą oceną może nie zawierać opisu fragmentów, które bardzo dokładnie zostały ukazane na zdjęciach (nie musi zawierać opisu stanu np. lakieru jeśli zdjęcia ukazują go bardzo dokładnie i bez przekłamań). 

 

/BZ niewyczerpującym opisem – Taki opis jest niedokładny i tylko z grubsza nakreśla nam, w jakim stanie jest sprzedawany samochód. 

Opis z oceną /B:

 • najczęściej, po prostu nie posiada kompletu informacji wymaganego do oceny A

Również (w dowolnej konfiguracji):

 • posiada nie konkretne/wieloznaczne zdania
 • często przedstawia samochód w samych superlatywach. 
 • może brakować w nim podstawowych kwestii, takich jak kondycja mechaniczna czy blacharska

Jest to najczęściej występujący opis wśród ogłoszeń z samochodami. Istnieje też możliwość, że po dokładnych oględzinach, samochód okaże się w innym stanie niż wynikałoby to z epitetu.


/C
Z bardzo słabym opisem – Wiadomo, że nic nie wiadomo. Ocenę /C dostają aukcje, których opis jest szczątkowy, nieistotny, niespójny ze zdjęciami, skupia się tylko na wyposażeniu, lub jest to zwyczajny handlarski bełkot kopiuj/wklej. 

Dlaczego, w ogóle w raporcie można znaleźć samochody z tą oceną? Ponieważ, niektóre modele to egzotyki i samo pojawienie się ich na sprzedaż jest sporym wydarzeniem. Sprzedawca może sobie wówczas pozwolić na niechlujstwo, ponieważ i tak znajdzie spore grono zainteresowanych.

W przypadku tej oceny, nie możemy mieć pewności czy samochód jest opłacony, ani w ogóle do niczego nie można mieć pewności. Istnieje też możliwość, że po dokładnych oględzinach, samochód okaże się w innym stanie niż wynikałoby to z epitetu.