Dlaczego zDziś jeko EKO?

To w sumie proste. Dlatego, że próbuje rozpropagować używanie, używanych rzeczy.

Wystarczy policzyć jakie pokłady energii były potrzebne do wyprodukowania klasyka i są potrzebne do dalszej jego pracy na przestrzeni dekad zakładając jednocześnie, że jego żywotność obliczona jest na 50 lat* z tym, ile energii potrzeba na wyprodukowanie i eksploatowanie nowoczesnego samochodu z założeniem, że baterie będzie się wymieniać średnio co 3 lata a cała konstrukcja wytrzyma… ? Nie wiem, ile wytrzyma, ale raczej nie dłużej niż Mercedes W123.

Takie obliczenia byłyby niezmiernie skomplikowane, ale można wstępnie na palcach porachować, że w tym zestawieniu, „Eko” wyszedł nie tyle sam Mercedes, co podejście producentów do konstrukcji jakie wypuszczali na rynek. Kiedyś samochód miał działać tak długo jak to możliwe, a teraz ma przede wszystkim zarobić. A kto tworzy rynek? (oczywiście moim zdaniem!) – konsumenci. zDziś jest eko, ponieważ jego przesłaniem jest, aby skupić się na tym co już mamy, a nie na konsumowaniu nowości, które pochłaniają naszą uwagę i …planetę, w stopniu daleko wykraczającym poza rozsądek.

Ludzie, jako gatunek zafiksowali się w nowościach.
Stracili zdrowy rozsądek. Stracili odpowiednią perspektywę. Pojebała im się hierarchia wartości.
I to nie jest tak, że ja wiem jaka jest właściwa… ale wiem, że ta, dzięki której ludzie są święcie przekonani, że powinni wymienić telefon tylko dlatego, że nowy ma o pół cala większy ekran a samochód co dwa lata – bo zaczyna się psuć, jest zła.

Chodzi o to, że wielu rzeczy nie potrzebujemy tak bardzo jak próbują nam to wmówić media… a czas to nie pieniądz. Owszem, można go tak przeliczyć… ale prawie wszystko dzisiaj można tak przeliczyć.

Do dyspozycji mamy tylko dziś. Nie jutro, nie wczoraj.

*Mercedes W123 pierwszą unieruchamiającą usterkę zaliczał średnio po ponad 800 000km, więc przy założeniu, że samochód zrobi milion kilometrów i statystycznym Polaku robiącym rocznie 20 000km wychodzi właśnie około 50 lat

Dodaj komentarz